Пам’ятки архітектури

У селі Борщів під   Києвом   знаходиться Баришівський меморіальний комплекс, який був встановлений на місцях проведення жорстоких битв у Великій Вітчизняній війні.  Влітку 1941 року поблизу села, де нині встановлено меморіал, велися запеклі бої. Перед тим в битві з ворогом за Київ зійшлися воїни чотирьох армій Південно-Західного фронту, очолюваного генерал-полковником Михайлом Кирпоносом. 2,5 місяці вони стримували натиск фашистів. Офіційно вважається, що 19 вересня 1941 року, коли головні сили 37-ї армії відійшли на лівий берег Дніпра, столицю було здано німцям. Але на лівобережжі війська Південно-Західного фронту потрапили в ряд «котлів». 37-ма армія була оточена під Баришівкою, залишки 5-ї і 21-ї армій – під Пирятином, а 26-та – під Оржицею. Шансів на порятунок не було: ворог набагато перевершував і чисельністю, і озброєністю. Тому ті «котли» фактично стали величезними братськими могилами, в яких упокоїлися десятки тисяч воїнів-героїв. Багато з них до цих пір значиться в документах «зниклим безвісти». Трагічні події у Баришівському районі довгий час історія замовчувала. Як розповів очільник Баришівської адміністрації Микола Стельмах, у вересні 1941 року, через 2-3 місяці після початку війни, при спробі вирватися з “Баришівського котла” за деякими даними загинуло понад півмільйона солдат. “Тут були непрохідні болота, це зараз проведено осушення, і по різним оцінкам тут загинуло декілька армій радянських, лежать 600-800 тисяч загиблих”, — розповів він.

Зараз на території меморіалу «Баришівський котел» з усіма військовими почестями поховано вже 150 таких воїнів – захисників Києва.

Прогулюючись по селу Борщів, обов`язково відвідайте цей меморіальний комплекс. Тут кожен має можливість хвилиною мовчання увічнити пам`ять загиблих воїнів.